Anasayfa Kurumsal Faaliyet Alanlarımız Uygulama Alanlarımız Bayiliklerimiz Sertifikalarımız Referanslarımız İletişim Bilgilerimiz
 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
11 22 33 44 55 66
html slider by WOWSlider.com v5.3
     

ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ UYGULAMALARI

Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama çevreye olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir.

Isıtma sistemlerinin tersine soğutma sistemleri iç ortamdaki ısıyı dışarı atarak ortamı soğutan sistemlerdir.

Her iki sistemdede de havadaki nem oranının konforlu sayılan bölgede kalmasına dikkat etmek gerekmektedir.

1-) 2-3 GEÇİŞLİ SIVI VE GAZ YAKITLI YÜKSEK VERİMLİ KAZANLAR

İki geçişli (Karşı basınçlı) kazan çalışma prensibi olarak; Brülör namlusundan çıkan alev külhan (yanma odası) içerisinde ilerleyerek karşı aynaya (yüzeye) çarpar. Bu çarpma sonucu tekrar geldiği yöne dönen alev içerisinde bulunan gazlar aynı hücre içerisinde brülör aleviyle tekrar karşılaşır. Bu karşılaşma ile içerisinde bulunan yanmamış veya yarı yanmış gaz partikülleri tekrar yanarak enerjilerini bırakır ve ısıya dönüşür. Külhan (yanma odası) içerisinde yüksek basınçla yanan gazlar ön kapağa çarparak duman boruları ile arka duman sandığına ve oradan bacaya taşınır.Çok yüksek yanma verimi elde edilmektedir.

Duman borularında bulunan pencere tipi türbülatörler (alev kırıcı) sayesinde yanma verimi artarken yakıt tüketimi azalmaktadır.

Üç geçişli yanma sistemi sayesinde Çok yüksek yanma  yanma verimi elde edilmektedir. Üçüncü geçiş borularında bulunan pencere tipi türbülatörler (alev kırıcı) sayesinde yanma verimi artarken yakıt tüketimi azalmaktadır.

SD

2-) RADYANT ISITMA SİSTEMLERİ

Radyant ısıtma sistemleri ile elde edilebilecek enerji tasarrufu dışında sağlanan diğer önemli avantajlar ise şunlardır:

·         İdeal ısıtma

·         Havayı ısıtmadığı için minimum infiltrasyon kayıpları (kaçan ve sızan havalar)

·         Ortamda hava hareketi olmadığından dolayı toz probleminin olmaması

·         Isı katmanlaşması olmadığı için minimum çatı kayıpları

·         Homojen ısı dağılımı

·         Spot ısıtma

·         Çalışma sıcaklığına erişmek için beklemeye gerek olmaması, birkaç dakika içinde ısınabilmesi

·         İş gücü gereksinimi olmaması ve bakım maliyetlerinin çok düşük olması

·         Vardiya çalışmalarında bölgesel ısıtma olanağı

·         Çok kısa sürede ısıtabilme özelliği nedeniyle mükemmel otomatik kontrol yeteneği olarak özetlenebilir.

Kazan dairesi de gerektirmemesi ve dolayısıyla buna bağlı enerji kayıpları ile yer ve insan gücü kayıplarının olmaması da diğer önemli üstünlüğüdür. 

 

Radyantların kullanım alanları ;

·         Isının yükselerek kullanılmayan tavan boşluğuna hapsolduğu tüm yüksek tavanlı mekanlar.

·         Aşırı hava akımlı,kapıların genelde açık kaldığı giriş ve çıkış alanları.

·         Isıtmanın kısa süreli ihtiyaç duyulduğu alanlar.

·         Geniş alan içerisinde ısıtılması istenen nokta ya da bölgesel alanlar.

·         Kenarları açık üstü kapalı alanlar Bu alanlar için en iyi çözüm radyant ısıtmadır.

Pratikte üç tip radyant ısıtma sistemi mevcuttur. Bunlar,

·         Açık Alevli radyant plaka sistemi,

·         U tipi radyant tüp sistemi,

·         Vakum fanlı entegre radyant tüp sistemi,

olarak gruplandırılır.

Tüm sistemler birlikte, verim ve maliyet yönünden değerlendirildiğinde, vakum fanlı entegre radyant tüp ile U tipi radyant tüp sistemlerinin, daha ekonomik olduğu anlaşılmıştır. 
Isıtma sistemi ile ilgili değerlendirmeler sonucunda, radyant ısıtma istemine karar verilmiş ise, çalışma sıcaklığına göre aşağıda sıralanmış değişik radyant ısıtıcılar arasından seçim yapmak gerekir. Bunlar,

·         Yüksek sıcaklıklı elektriksel quarz ısıtıcılar (2000 ºC)

·         Yüksek sıcaklıklı açık alevli seramik plaka ısıtıcılar (l000 ºC)

·         Orta sıcaklıklı bacasız radyant tüp ısıtıcılar (500 - 650 ºC)

·         Orta sıcaklıklı bacalı radyant tüp ısıtıcılar (500 - 650 ºC)

·         Düşük sıcaklıklı sulu ya da buharlı radyant ısıtıcılar (l10 ºC)

şeklinde sıralanabilir.

Açık alevli seramik plaka ve quarz radyant ısıtıcılar, ülkemizde yaygın olarak kullanılmakla birlikte, özellikle spot ısıtmalar için uygun olabilir. Bunlardan, quarz ısıtıcıların işletme maliyetleri, elektrik enerjisi tükettikleri için çok yüksektir. Bu sebeple, bu tür radyant ısıtıcılar, büyük mağazaların giriş kapılarında veya benzeri yerlerde kullanılırlar. Ayrıca bir kazan dairesi gerektirdiklerinden, düşük sıcaklıklı sulu veya buharlı ısıtıcıların, ilk yatırım maliyetleri oldukça yüksektir. Eğer işletmede, başka amaçlar için de kullanılan, atık buhar veya sıcak su varsa önerilebilir. Ülkemiz için en fazla ilgi çeken, bacalı veya bacasız radyant tüp ısıtıcılardır. Bacasız tipine karar verirken, hava değişim sayısının 2 değerinden büyük olması ve egzost gazları içindeki karbondioksit oranının, 5000 ppm' den düşük değerde kalması sağlanmalıdır.

SD

 

3-) RADYATÖR , FAN COİL ÜNİTESİ, ISITMA APEREYİ

A-) Radyatör

Sıcak sulu ısıtma sistemlerinde, ısıtılacak mahallin uygun bir yerine yerleştirilen ısıtıcı yüzeyi geniş cihazlara verilen isimdir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan kaloriferli, sıcak sulu ısıtma sistemlerinde, kazan dairesinde ısınan sıcak                                                       su; daha çok pencere önlerindeki radyatörlere üstten girerek alttan dönüş yapar ve dönüş kolon boruları ile tekrar kazan dairesine gelir. Dönen su sıcaklığı, giden sıcak suya göre ortalama 20°C daha azdır. En düşük dış hava sıcaklığına göre Max.90°C sıcaklıkta su radyatöre girer ve 70°C’de radyatörden çıkar. Bu sebeple radyatörlerin üst kısmı alttan daha fazla sıcaktır. Çünkü, radyatöre üstten giren sıcak su, alta inene kadar sıcaklığı azalmakta, ısısını odanın havasına vermektedir. Isıtılan havayı bir akışkan olarak kabul edersek, radyatör petekleri arasında alttan üste doğru ısınan hava yükselmekte, konveksiyon ısı  transferi gerçekleşmektedir. Radyatörlerin verdiği toplam ısının % 80’i konveksiyon, % 20’si   de radyasyon yoluyla  ortama geçer. Radyatör üzerinde meydana gelen hava akımı neticesinde, mahallin bütün havası radyatör üzerinden geçerek ısıtılmış olur. Ancak hava içindeki görülmeyen toz zerrecikleri, radyatörün üzerindeki tavan yüzeyinde yoğunlaşan neme yapışarak, zamanla is lekesi yapmaktadır.

Radyatörler, demir dilimlerinin birbirine eklenmiş şeklidir. malzeme cinsine ve biçimlerine göre bağlı olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılırlar.

·         Dökme demir radyatörler,

·         Çelik radyatörler,

·         Dilimli radyatörler,

·         Panel radyatörler.

Kalorifer tesisatı hesabında, ısıtılacak mahallin konfor sıcaklığı ve ısı kaybına göre dilim sayısı değişik olabilir. 30, 50, 100 cm boylarında çok değişik tip radyatörler vardır. Radyatörlerin cazip görünüşlü ve daha yüksek ısı verimli olabilmesi için, alüminyum pres dökümlü kanatlı radyatörlerle, panel tip çelik radyatörler imal edilmiştir. Radyatörlerin giriş ve çıkışında mutlaka birer ventil ve havasını almak için pürjör olmalıdır. Radyatör grubu alttan iki adet konsol ve üstten bir adet kelepçe ile duvara tespit edilmiştir.

Radyatörlerin yerleştirilmesinde dikkat edilecek önemli hususlar şunlardır:

1. Radyatörler pencere altındaki duvarlara yerleştirilmelidir. İç duvarlara yerleştirilmeleri tavsiye edilmez.

2. Radyatörler yerleştirildikleri duvarda en az 5 cm ve tabandan ise 7 cm mesafede olmalıdır. Bu şekilde yapılmazsa, çevre havası radyatör yüzeylerini iyi bir şekilde yalayamaz ve radyatörün verimi düşer.

3. Radyatörlerin önleri, yanları ve üstleri süs, dekarasyon gibi maksatlarla hiçbir şekilde kapatılmamalıdır. Bu kapatmaların derecesine bağlı olarak radyatörün ısıtma verimi % 10 ile % 40 arasında azalır. Böylece radyatörler konulduğu mahalleri ısıtamaz hale gelirler.

4. Radyatörlerin önleri tavandan aşağıya kadar sarkan perdelerle kapanmamalıdır. Çünkü alttan girip ısınan hava, perde ile önü kapalı olduğu için oda içine geri dönemez, ısı camdan boşu boşuna gider.

5. Radyatörlerin arka kısmına isabet eden dış duvar 3 cm kalınlığında strafor veya cam yünüyle kaplanmalıdır.

Isıtma amacıyla, elektrik enerjisiyle çalışan tek radyatörler içinde ısıtıcı rezistans ve ısı transfer yağı vardır. Bu tip radyatörler büro ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Radyatörler çok uzun ömürlü olmakla beraber, içindeki suyun donması halinde çatlar ve tahrip olur. Onun için de kullanılmayan ev veya odalardaki radyatörlerin kapalı kalması doğru değildir. Giriş ventilinden kısık vaziyette sıcak su radyatöre girerse, don tehlikesine karşı tedbir alınmış olur.

Isı enerjisinden (yakıttan) tasarruf etmek ve odalarda normal konfor sıcaklığını sağlamak amacıyla, dış hava sıcaklığındaki değişimlere göre, radyatörlere giren su sıcaklığını ayarlamak gerekir. Bu ayarı otomatik olarak yapan otomatik kontrollu cihazlar olduğu gibi; sistemde ısıtıcı eşanjör üzerindeki termostatik vanadan da elle ayarlamak mümkündür. Eşanjör olmayan sistemde, kalorifer kazanı üzerindeki termostat aletini dış hava sıcaklığına göre ayarlamalıdır.

 

sd

ds

Panel Radyatör

Çelik Radyatör

 

 

B-) Fan Coil

Fancoil cihazı, diğer adıyla üflemeli konvektör veya salon tipi sıcak hava cihazı, kanatlı borulardan serpantini üstte, altta ise hava hareketini sağlayan radyal fan ve filtresi bulunan bir ısıtma, soğutma elemanıdır. Fan tarafından filtreden geçerek emilen hava serpantin yüzeyini yalayarak ortama üflenir. Fancoillerde serpantin yüzeyini yalayan hava kondenzasyona uğrayacak ve de cihazın altında bulunan yoğuşma tavasında yoğuşma suyu toplanacaktır. Yoğuşma suları drenaj boruları ile toplanıp deşarj edilir.Temel prensip olarak içerisine sıcak su aldığı zaman ortama sıcak hava, soğuk su aldığı zaman ise ortama soğuk hava verirler.Böylece odanın havası istenilen sıcaklığa  getirilmiş olur.

 

Fancoil üniteleri kasetli veya kasetsiz tip olarak imal edilebilmekte olup, pencere önüne asma tavan içine veya pencere önünde bir kaşe içine yerleştirilebilmektedirler. Genellikle çok katlı ofis binaları, oteller, moteller ve hastahanelerde kullanılmaktadırlar. Fancoil sistemlerinin özelliği bağımsız çalışabilen modüler sistemler olmasıdır. Bağımsızlık ve modülerlik açısından günümüze kadar yapılan çeşitli uygulamalar içerisinde kendilerini ispatlamıştır.

 


Primer havalı fancoil sistemleri uygulamalarında insanların ihtiyacı olan taze hava bir primer hava santralında hazırlanır. % 100 dış hava veya bazı uygulamalarda karışım havası, primer hava santralında mahal sıcaklığına kadar ısıtılır veya soğutulur. Mahal sıcaklığındaki hava fancoil'in emiş ağzına veya mahale direkt menfezler vasıtasıyla üflenir.


Bir diğer primer hava uygulaması ise fancoilin taze havasını arkasındaki dış duvara açılan delik veya ızgaradan sağlanmasıdır.

 


Ancak bu uygulamanın bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar:

·         Mimari olarak cephede delik ve panjurlar gözükmektedir.

·         Dış havanın yükü fancoil kapasitesine eklenecek ve fancoil kapasitesi büyüyecektir.

·         Fancoil tarafından emilecek taze hava miktarı rüzgarın yönü ve şiddetine göre değişecektir.

·         Bu da fancoilin seçimi aşamasında kabul edilen taze hava debisi ve yükünü değiştirecektir.

·         Dışarıdan ses ve gürültüyü mahale taşıyacaktır.

·         Dış hava alımından dolayı fancoil filtreleri çabuk tıkanacaktır.

·         Sulu serpantinlerin donma riski vardır.

 

Primer havalı ve sırf sulu fancoil sistemlerinde 2 borulu veya 4 borulu fancoil sistemleri uygulanmaktadır.

 

Fancoil sisteminin genel olarak özellikleri;

·         Mahallerin bağımsız kontrol edilebilmesidir.

·         Komşu mahallerle fiziksel bir bağlantı oluşturmadığı için hava sirkülasyonu mahale özgüolup mahal havasında hareketlenme sağladığı için insan konforunu olumlu yönde etkilemektedir.

·         Koku ve ses gibi farklı mahallare ait olumsuz etkilerin birbirini etkilemesi riski yoktur.

 

2 Borulu Fancoiller : 2 borulu fancoillerde aynı anda ısıtma veya soğutma işlemlerinden yalnızca birini yapabildiği için serpantinden kışın sıcak su (ısıtma amaçlı), yazın ise soğuk su (soğutma amaçlı) geçilir. Kısaca 2 borulu fancoil sistemi mevsime göre ya ısıtır, ya da soğutur. Bu nedenle geçiş dönemlerinde kullanımı kısıtlıdır.
4 borulu fancoile göre daha ekonomik olduğu için yurdumuzda pek çok uygulama alanı bulsa da dezavantajları nedeniyle dünyada kullanımı gerilemektedir.

 

2 borulu fancoil sistemlerinin avantajları :

·         Maksimum duyulur ve gizli ısı kazancı ile maksimum ısı yükü karşılanabilmektedir.

Dezavantajları:

·         Geçiş mevsimlerinde ve dış çevre zonlarındaki sıcaklık farklılıklarına cevap vermezler. İstenen konforu sağlayamaz.

·         Ortama ve dolayısıyla tozlanmaya açık olan yoğuşma tavaları ve borularının periyodik olarak yıkanması gerekmektedir.

·         Hava filtrelerinin sık temizlenmesi gerekir.

·         Bütün sulu sistemler, hava ile iklimlendirme yapılan merkezi sistemlere göre daha fazla bakım isterler ve cihazlar kullanıcı olan insanlar ile aynı mahalde olduğu için iyi işletme organizasyonu ister.

4 Borulu Fancoiller : Bu sistemde fan coil cihazında hem ısıtma, hem de soğutma serpantini olmak üzere 2 ayrı serpantin bulunmaktadır. Bu sistemde primer taze hava için veya sekonder su devrelerinde zonlama yapmaya gerek kalmamaktadır.


4 borulu fancoil sistemlerinde soğuk su gidiş, soğuk su dönüş, sıcak su gidiş ve sıcak su dönüş boruları olmak üzere 4 boru kullanılmaktadır. Ayrıca drenaj borusu da mevcuttur.
Sistemin özelliği aynı zaman diliminde farklı sıcaklıklar hisseden bölgelerde dizayn edilen konfor şartlarına ulaşmamızdır. Şöyle ki; bir mahalde ısıtma yapılırken diğer bir mahalde  soğutma yapılması mümkündür.

2 borulu sisteme göre avantajları ve dezavantajlarını mukayese edersek ;

Avantajlar,
1) 2 borulu sisteme göre oldukça esnek ve yük değişimlerine ani cevap verebilen bir sistemdir.
2) Yaz kış change-over yapılmasına gerek yoktur.
3) Verimliliği fazla işletme masrafları azdır.
4) İşletmesinde herhangi bir sorun yoktur, basittir.

Dezavantajları;
Yatırım maliyeti yüksektir.

 

Fan coil cihazları seçimi yaparken öncelikle kullanım amacı tam olarak belirlenir. Cihazların ısıtma ve soğutma yaparken verim değerleri çok farklı olduğundan sistemden beklentiye göre fancoil seçimi yapılmalıdır. Fan coil cihazları kullanım amacına göre seçilir. Seçimde önemli olan diğer bir etken kullanıcının tercihleri ve mimari yapıdır. Birçok insan evinde, iş yerinde yada otelinde açıkta fan coil cihazlarını görmek istemez. Bu durumda kanallı tip fan coil cihazları asma tavan içerine monte edilir. Cihazların seçiminde cihaz özelliklerininde seçen kişi tarafından çok iyi tanınması gereklidir.Asma tavan yapılmayacak bir mahalde asma tavan modeli seçmek doğru değildir.

Fan coil cihazları çok hızlı devreye girer. Fan coil cihazları direkt olarak havayı ısıtırlar, diğer sistemlerin hepsinden daha hızlı tepki veririler bu yüzden kesikli kullanılan yerler için çok uygun çözümdür fakat ses yapmaları nedeniyle dinlenmede rahatsızlık yaratırlar. En sessiz konumda bile gece insanları rahatsız ederler. Kısa süreli ve kesikli kullanımlarda çok büyük tasarruf yaptıklarından ekonomik olarak tercih etmekteyiz.

Fan coil cihazlarının en büyük kullanım alanı otellerdir. Otellerde müşteri odaya girdikten sonra termostatın açılmasıyla sistem devreye girer müşteri odayı terkettiğinde sistem kapanır buda otel işletmesi için büyük bir enerji kazancıdır.

ds

sd

 

C-) Isıtma Apereyleri

 

Apareyler, diğer ısıtma yöntemlerinin yetersiz kalacağı toplantı salonu, süpermarket, fabrika, depo, spor salonu gibi geniş alanlarda, ekonomik ve pratik bir çözüm olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir. Genel olarak yerden 2 m yüksekliğe yerleştirilirler. Bu cihazlarda ısıtıcı akışkan olarak yüksek sıcaklıkta su veya buhar kullanılır. Endüstriyel fanlı apareyler yerden 2m.’den yükseğe monte edildiğinde hava emişi bir kanal ile yerden 30 cm yüksekliğe kadar indirilmeli, hava buradan bir menfezle alınmalıdır.

 

Sıcak hava apareyleri’nin parçaları:

a)      Kanatlı borulardan oluşturulan bir ısıtıcı batarya,

b)      Yüksek devirli aksiyal veya radyal bir fan

c)    Ayarlanabilen kanatçıklardan yapılmış bir hava çıkışını içeren kasetten oluşmuştur.

 

Hava çıkışı aşağı doğru veya yatay olarak ayarlanabilir. Cihazın ısı gücü, ısıtıcı akışkan ile bataryadan geçen hava arasındaki farka ve hava hızına bağlıdır. Hava hızı ve sıcaklık farkı ne kadar yüksekse cihazın ısı gücü de o kadar yüksek olur. Aksiyal fanlı tipler 90/70 °C sıcak su ile 50000 kcal/h ve radyal tipler yine 90/70 °C sıcak su ile 75.000 kcal/h güce kadar ulaşabilir.

 

Kızgın su ve buhar kullanıldığında bir ünitede 100.000 kcal/h gücüne kadar ulaşmak mümkündür. Ancak cihaz seçiminde bütün ısıyı tek bir cihazla sağlamak yerine homojen bir ısıtma sağlayacak şekilde çok sayıda cihaz seçmek (her cihaz 8000 kcal/h – 16.000 kcal/h kapasiteleri arasında) daha uygundur.

 

Bu cihazların  seçiminde ve yerleştirilmesinde bütün ısıtılacak hacmin homojen bir şekilde ısıtılmasına, havanın insanların çalışma düzeyine uygun bir şekilde üflenmesine ve rahatsız edici hava akımlarının oluşmamasına dikkat edilmelidir.

 

Sıcak hava apareylerine taze hava bağlantısı da yapılabilir. Bunların fanlarına, oda termostatı ve oda termostatı ve apereyin hava girişine monte edilecek bir kanal termostatı ile kumanda edilerek, ortam sıcaklığı kontrol edilmelidir.

 

Sabah işyerlerinde ilk çalışmada taze hava kapatılarak mahalin çabuk ısıtılması sağlanır. İnsanlar çalışmaya başladıktan sonra taze hava açılır.

 

Toplantı salonları gibi sessizlik unsurunun önemli olduğu mekânlarda tavan tipi apareylerin kullanılması tavsiye edilir. Fabrika alanları gibi tavan yüksekliğinin ve ısıtılacak hacmin fazla olduğu mekânlarda ise, daha uzun üfleme mesafesine sahip olan duvar tipi apareylerin kullanılması tavsiye edilir.

 

sd

Aksiyal Tip Sıcak Hava Apereyi

ds

 

 

Radyal Tip Sıcak Hava Apereyi

 

4-) DUVAR TİPİ YOĞUŞMALI KAZANLAR İLE KASKAD UYGULAMALARI

 

Yoğuşmalı kazan teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşmasına bağlı olarak duvar tipi kombiler için kaskad yöntemi (çoklu cihaz bağlantısı) uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntem sayesinde daha önceleri sadece bireysel ısıtma/sıcak su amaçlı kullanılan ve bu amaç doğrultusunda üretilen duvar tipi cihazların merkezi sistemlerde geleneksel olarak kullanılan kazanların yerini alması olanaklı hale gelmiştir.

 

Buna bağlı olarak, yoğuşmalı cihazların bireysel kullanımı “yoğuşmalı kombi” olarak adlandırılırken, merkezi sistem özelliğini vurgulamak için bu tip sistemler “yoğuşmalı kazan” olarak adlandırılmaktadır.

 

Kaskad sistemi eski zamanlarda çok büyük kapasiteli merkezi sistem kazanlarında kullanılsa da geleneksel kombilerin çoklu kullanımında ekonomik olmadığından kullanılmıyordu. Isıtma ürünleri arasında en fazla 25-30 KW kapasiteye kadar üretilen geleneksel kombiler bir üst kademede yerlerini geleneksel yer tipi kat kalorifer kazanlarına bırakmaktaydı. Kombiler hem cihaz hem de sistem maliyeti bakımından kat kaloriferleri ile rekabet edemiyordu.

 

Teknolojinin gelişip yoğuşmalı kombilerin kullanımının artmasıyla bu eksikler giderildiği gibi, yoğuşmalı kombilerin üstünlükleri nedeniyle, bu kaskad sistemler geleneksel merkezi sistemlere karşı ciddi bir alternatif oluşturmuştur.

 

Bu üstünlüklerden bazıları:

·         Yüksek kapasiteleri ile merkezi sistem kapasitesi yakalanabilir.

·         Geniş kapasite aralığı ile ihtiyaca en yakın kapasite sağlanır doğal olarak yakıttan tasarruf elde edilir.

·         Cihaz verimleri çok yüksektir.

·         Uzun ömürlü bir sistemdir

·         Az yer kaplar

·         Gelişmiş kontrol sistemi ile çok amaçlı konfor kullanımı için uygun olup, konfor ihtiyaçlarına göre çok hassas sıcaklık ayarı yapılabileceği için yakıt tasarrufu sağlanır.

·         Farklı mevsimlerdeki farklı ısı ihtiyaçlarına cevap vermek için sadece gerekli sayıda yoğuşmalı kazan çalıştırılarak yakıt ve elektirikten tasarruf sağlanır.

 

sd

5-) MERKEZİ SİSTEM KAZAN DAİRELERİ

 

Merkezi sistem kalorifer kazanlarında yakılan yakıtın ısısı tübüler sistemden geçerek suyu ısıtır. Isınan su hafiflerek sıcak su gidiş kollektörüne oradan da gidiş pompası üzerinden binanın üst katlarına doğru çıkar. Pompa ile basılan su katlarda bulunan kalorifer peteklerine dolar. Panel radyatöre dolan sıcak su odayı ısıtır. Radyatörün içerisindeki sıcak su ısısını kaybettikçe ağırlaşır ve alt taraftaki dönüş borusundan soğuk su hattına giderek merkezi sistem kalorifer kazanına geri döner. Kazana geri dönen su kazanda tekrar ısıtılır ve döngü böyle devam eder.

 

Genellikle binanın çatısına güvenlik amaçlı açık genleşme tankı konulmaktadır. Kazan ve açık genleşme deposu arasına direk olarak iki adet emniyet borusu yerleştirilmektedir. Açık genleşme deposu suyun ısınması nedeniyle oluşan genleşmeyi ve basıncı dengeleyerek sistemi korumak için kullanılır. Ancak son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte otomatik kontrollü yanma sağlanan kazan kullanımının artması ile sadece bu tip kazanlarda kullanılabilen kapalı genleşme deposu kullanımı, gerek açık genleşme tankının oluşturduğu yer problemi gerek te sistemde oluşturduğu problemler nedeniyle giderek artmaktadır.

 

·         Kapalı genleşme deposunun avantajları:

·         Kalorifer sistemi ile havanın teması ortadan kalkacağı için korozyon tehlikesi azalacaktır.

·         Kapalı kalorifer sistemlerinde suyun buharlaşıp sistemden kaçma gibi bir sorunu olmayacağından su eksilmesi olmayacaktır.

·         Kapalı sistemde basınç dağılımı eşdeğer olacağı için her radyatörün ısınması daha dengeli olacaktır.

·         Kazanın hemen yanına monte edildiğinden çatıya kadar çekilen borudan izolasyondan işçilikten ve yerden tasarruf sağlanacaktır.

·         Çatıya kadar çıkan borular olmayacağından bu borulardaki ısı kaybı ortadan kalkacaktır.

 

 

Merkezi sistemde kullanlan kazan üzerinde tesisattaki su seviyesini gösteren bir hidrometre ile kazandaki su sıcaklığını gösteren bir termometre de bulunmaktadır.

s

(Eminiş Ambalaj)

6-) KOMBİ UYGULAMALARI

Bir konutun ve ya iş yerinin hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazlardır. İngilizce combined (birleşik) kelimesinden gelmektedir. Genel olarak diğer sistemlere göre hafif, küçük, duvara monte edilebildiği için az yer kaplayan, yüksek bir yanma verimi olan sessiz bir cihazdır.

Genelde galvanizli çelik, DKP sac, bakır, alüminyum ve plastik parçalardan oluşur. İçerisinde ısıtma sistemi için gerekli pompa, genleşme tankı, termostat, kontrol panosu gibi sistem ve ekipmanları içerir. Eğer kombi evin balkonu gibi havaya açık bir yerdeyse kombiyi korumak için bir dolap yaptırılıp kombi bu dolabın içine yerleştirilir.

Kombi sistemlerinin avantajları:

·         Bireysel ısınma özgürlüğü sağlar. (Yaktığınız kadar ödersiniz)

·         Sıcak su için ayrı bir cihaz kullanma gereksinimi yoktur.

·         Verimi çok yüksektir.

·         Güvenli bir cihazdır.

Kombiler çalışma prensiplerine göre  bacalı, hermatik ve yarı hermatik olmak üzere 3’e ayrılırlar. Ayrıca son dönemlerde yoğuşmalı kombiler yeni bir ürün grubu olarak ön plana çıkmaktadır.

Bacalı kombilerle hermatik kombiler arasında çalışma mantığı olarak bir fark yoktur. Hermatik kombilerde atık gazlar bir fan yardımıyla dışarı atılırken bacalı kombilerde bu sistem yokur. Onun yerine sıcak atık gazlar kendi sıcaklıklarıyla yükselerek bir baca aracılığı ile atmosfere atılır. Hermatik kombilerde ayrıca yanma havası dıştaki boru yardımıyla içeri alınır.

Hermatik kombiler, ısınma işleminin bulunduğu ortamda olsa bile ortamdaki hava yerine dıştaki boru yardımıyla yanma havası aldığından dolayı bulunduğu ortamda sürekli havalandırma gereksinimini ortadan kaldırması ile diğer kombilerden üstündür. Bu avantajına karşılık hermatik kombiler bacalı kombilere göre daha pahalıdır.

Bu kombilerin dışında teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımıza giren yoğuşmalı kombiler hermatik kombi ailesinin bir üyesidir. Bu kombiler doğalgaz yakınca ortaya çıkan su buharının enerjisini de kullanıp % 109 verime kadar ulaşabilirler.

Yoğuşmalı kombilerin avantajları :

·         Yüksek verim

·         Düşük baca gazı sıcaklıkları

·         Düşük emisyon değerleri

·         Yeni teknoloji ürünler olduğu için markaların en üst segment ve en donanımlı modelleridir.

Yoğuşmalı kombilerin avantajlarının yanında bazı dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan bazıları:

·         Yoğuşmalı kombiler çıkan su buharından elde ettiği sıcaklığı kullandığından dolayı, su buharı suya dönüşür. Bu sebepten yoğuşmalı kombilerde su tahliye borusu mevcuttur. Tahliye borusunu  herhangi bir balkon veya pis su giderine bağlamanız gerekmektedir. Bazen balkonlarda kombiden uzakta kalan su giderleri veya bodruma kurulan kombinin pis su giderinden daha aşağı seviye de kalması problem teşkil edebilir.

·         Yoğuşmalı kombilerin tahliye ettiği suyu asidik olduğu için 40 cm yükseklikte  nötralizasyon sifonu takılmalıdır. Aksi takdirde kombi servisi ilk çalıştırma ve garantiyi başlatmaya geldiğinde ürünü çalıştırmaz.

·         Yoğuşmalı kombi eğer 50oC üzerinde çalıştırılırsa performansı düşer ve sağladığı tasarrufta da bir o kadar kayıp olur. Bu yüzden genellikle radyatör boyları daha uzun olması gerektiğinden ilk yatırım maliyeti daha pahalı bir sistemdir.

s

 

7-) YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

 

Son yıllardaki enerji tüketiminin artması ile enerji tüm dünyada bir sorun haline gelmiş bu nedenle enerji tassarrufu yapmak için ekonomik yollar aranmıştır. Yerden ısıtma sistemleri bu aramaların neticesinde özellikle Avrupa ülkelerinde hızla gelişmiştir.

Ülkemize 1980li yıllarda giren yerden ısıtma sistemi halen ekonomik bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Sistemde gerekli ısınma 40-50 ºC’lik ılık su ile sağlanmakta olduğundan, her türlü katı, sıvı ve gaz yakacak, güneş ışınlarının emilmesi ve özellikle de “ısı pompası güneş kollektörü” entegre sistemi gerekli enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ayrıca yoğuşmalı kombilerin en ideal çalışma sıcaklığı da bu sıcaklık değerlerinde olduğundan yoğuşmalı kombilerle birlikte çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinin avantajları:

·         Düşük sıcaklıklarla çalıştığından yakıt ekonomisi sağlanır.

·         Alternatif enerji sistemleriyle entegreli çalışabilme

·         Yerden ısıtma sisteminde hava homojen olarak dağıldığından hava sirkülasyonu minimumdur.

·         Yer kaybı yoktur. Ayrıca radyatörler gibi görüntü kirliliği de oluşturmaz.

·         Ömrü bina ömrüne yakındır.

·         Ortamdaki nemi kurutmaz.

Bu avantajların yanında yerden ısıtma sisteminin dezavantajları da vardır. Bu sistemlerin en büyük dezavantajları rejim süresinin uzun olmasıdır. Bunun yanında yapının tabanına döşendiği için binalar yeni yapılırken ya da tadilat yapılırken döşenebilir.

s

 

8-) BÖLGESEL ISITMA SİSTEMLERİ

 

Klasik bölgesel ısıtma sisteminde bir ısı merkezinde üretilen ısı, boru şebekesi ile primer devre akışkanı tarafından ısıtılacak binalara taşınır. Her binanın altındaki ısı değiştiricisinde sekonder devrede dolaşan ısıtıcı akışkan ısıtılır. Primer devre sıcak su, kızgın su veya buhar sekonder devrede ise genellikle sıcak su dolaşır.

Bölge ısıtmasında seçilecek sistemin, yatırım ve işletme maliyetleri üzerine etkisi çok önemlidir. Bu bakımdan her bölge ısıtma uygulaması için öncelikle bir fizibilite veya ekonomiklik çalışması yapılması gerekir. Bu fizibilite çalışmasında ana parametreler: ısı kaynağı, primer devre akışkan cinsi, akışkan sıcaklığı, ısı merkezi sayısı ve boru şebekesinin dağılımı olmaktadır.

Bölgesel ısıtma sistemlerinde uygulanan diğer bir sistem de primer devrede üretilen sıcak akışkanın doğrudan bloklara verilmesidir. Burada işletme basıncına dikkat edilmelidir.

 

Bölgesel ısıtma sisteminin avantajları:

·         Isıtılacak tüm binalara boru hattı çekmek gerektiği için daha pahalı gibi görünse de; her daireye bireysel sistem kurmanın toplam maliyeti daha fazla olduğundan ilk yatırım maliyeti daha azdır.

·         İşletme maliyetleri bireysel sistemlere göre düşüktür.

·         Çevreyi bireysel sistemlere oranla daha az kirletir.

·         Yakıt ve küün taşınma sorunu yoktur.

·         Tehlikesiz bir sistemdir.

·         Daha sağlıklı ve konforlu ısıtma sağlar.

·         Ekonomik ömrü fazladır.

 

Bölgesel ısıtmanın dezavantajları:

·         Isıtılacak tüm binalara boru hattı çekmek gereklidir.

·         Kişinin harcadığı kadar ödemesi için her bir mekana kalorimetre takılması gereklidir.(Daire,işletme,ofis vs.)

·         Kalorimetre takılsa bile ortak alanları ısıtmak için kullanılan enerji herkesten eşit bir şekilde alınır. ( Kullanım miktarı önemli değildir)

 

Bölgesel ısıtma sistemleri işletme maliyetlerinin daha düşük, çevreyi daha az kirleten, yakıt ve kül taşıma problemleri olmayan, daha tehlikesiz, daha sağlıklı ve konforlu bir ısıtma sağlayan sistemlerdir. Fakat dağıtım hattı maliyetleri, sistem maliyetleri, otomasyon zorlukları gibi problemler bu tür sistemlerin ılıman bölgelerde tercih edilmemesine yol açmaktadır. En çok kullanılan sistemler koojenerasyon ve jeotermal bölge ısıtma sistemleridir.

 

sd

9-) SU SOĞUTMA GRUPLARI (CHILLER)

Chiller cihazları, endüstriyel amaçla soğutma yapılması gereken tüm teçhizat ve ekipmanların soğutulmasında kullanılan ve bu alanda dünya standardını oluşturan bir soğutucu ünitedir.

Chiller soğutma sistemleri en genel anlamda mahaldeki ısınan havayı dışarı atarak ortamın soğutulmasını sağlayan sistemlerdir. Chiller soğutma sistemleri, ısıtma sistemlerine göre daha kapasiteli bir mahal koşullandırma özelliğine sahiptir. Binalarda klima santrali ve fan-coil cihazlarında kullanılacak olan soğuk suyun üretildiği cihazlardır. Chiller cihazları, iki ana gruba ayrılır.

A-) Hava Soğutmalı Chiller:

 Kondanseri hava ile soğuyan cihazlardır. Üzerinde bulunan fanlar sayesinde, kondanserden geçen soğutucu akışkanı soğutur. Hava Soğutmalı Chiller Modelleri kurulu olduğu mekanın ve ya işletmenin havadar olan genellikle çatıya konumlanan sistemlerdir. Bu Chiller Modelleri su verimliğinin az olduğu yerlerde konumlandırılır.

B-) Su Soğutmalı Chiller:

 Kondanseri su ile soğuyan cihazlardır. Su soğutmalı chillerlerde kule fanları vardır. Kondanser ünitesindeki borunun içinde ısınmış olan gazın sıcaklığını alan su, kulede soğur. Su Soğutmalı Chiller Modelleri havadar bir alanın mümkün olmadığı yerlerde genellikle kurulduğu mekanın veya işetmenin kazan dairelerinde yani bodrum veya zemin katlara montajı gerçekleştirilir.

Chiller sistemleri soğutma grupları, birçok alanda kullanılan soğutma sistemlerdir. Bunlar sanayi endüstriyel alanında makina veya kalıp soğutma olarak, hizmet alanında ise oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri, forumlar, bina soğutma sistemleri ve benzeri yerleri veya alanlarında kullanılmaktadır.

Chiller cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yaptırılması çok önemlidir. Chiller cihazlarının, sezon başında ilk çalıştırma ve bakımı, sezon sonunda ise sonlandırılması ve son bakımı mutlaka yaptırılmalıdır. Bu şekilde işiniz için hayati önem taşıyan sisteminizin, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini garantilemiş olursunuz.

sd

ds

Su Soğutmalı Chiller

Hava Soğutmalı Chiller

10-) ENERJİ EKONOMİSİ ÇALIŞMALARI

Ekolojik dengenin korunması, azalan temiz su kaynaklarına sahip çıkılması, küresel ısınmanın önüne geçilmesi, maliyetlerin azaltılması, havanın temizliğinin sağlanması ve bunun gibi bir çok neden yüzünden enerji ekonomisi oldukça önemlidir.

2016 yılı Temmuz verilerine göre türkiyede üretilen enerjinin yaklaşık % 67’si doğalgaz, kömür, fuel-oil gibi fosil kaynaklar tarafından üretilmektedir. Bu kaynaklar doğaya zararlarının yanında ekonomik değillerdir. Ayrıca son yılldarda ülkemizde özellikle yaz aylarında kuraklık tehlikesi baş göstermiştir. Bunu önlemek için kullanılan su miktarı azaltılmalıdır. Bu nedenlerle enerji  ve içme suyu kullanımında tasarruf sağlamak çok önemlidir.

Evimizde ve işyerlerimizde aldığımız kişisel önlemlerle biraz da olsa tasarruf yapabilsek de bu tasarruf miktarı yeterli gelmemektedir. Bunun için tasarruf sağlamak için sorunun kaynağına inip daha tesisat aşamasındayken önlemlerin alınması gerekmektedir.

sd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
İLETİŞİM

Sanayi Mh. Kumru Sk. Çarşı Yapı Sitesi E Blok No:6 İzmit / KOCAELİ

Ofis / İdari
T. : 0.262.323 4524 / 25
F. : 0.262.331 8012

bilgi@korfezeta.com.tr

  Copyright © 2014 Körfez Eta Mühendislik