Sanayi Mh. Kozalı Sk. Çarşı Yapı Sitesi E Blok No:6 İzmit
TR | EN

BOYLER İLE SICAK KULLANIM SUYUNUN HAZIRLANMASI

SIHHI TESİSAT UYGULAMALARI

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya , ihtiyaç olundugunda kullanmaya yarayan mekanik tesisat elemanlarına boyler denir. Isı kaynaklarına örnek olarak buhar kazanı, güneş kollektörü, ısı pompası, sıcak su kazanı verilebilir.

Boylerler çeşit bakımı açısından zengindir. Kullanılacak sistem için en iyi boyler tipinin seçilmesi kullanıcıya kolaylık sağlayacaktır. Bu tiplerden bazıları;

·         Serpantinli Boylerler

·         Elektirikli Boylerler

·         Hızlı Boylerler

·         Cidarlı Boylerler(Klasik Tip)

·         Kombi Boylerler

·         Gömlekli Boylerler’dir

A-) Serpantinli Boylerler: Tek serpantinli ve ya çift serpantinli boylerler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Serpantindeki borular bakır ve ya çelikten yapılmış olabilirler. Tek bir ısı kaynağı varsa tek serpantinli, iki ısı kaynağı varsa çift serpantinli boyler kullanılır. Bu tip boylerlerde boyler içindeki suyu, ısı kaynağından gelen sıcak su  serpantinler yardımı ile ısıtır. Bu boylerlerin en önemli avantajı suyu ısıtmak için ayrı bir enerjinin harcanmaması olup direk ısı kaynağından gelen ısı enerjisini kullanmasıdır.

 

B-) Elektirikli Boylerler: Bu tip boylerler ısıtıcı akışkanın üretilmesi zor olan yerlerde kullanılır. Su elektirik yardımı ile ısıtılır ve böylece hijyenik ve konforlu bir şekilde sıcak su üretilmiş olur.

 

C-) Hızlı Boylerler: Serpantinli boylerlere nazaran küçük hacimlerde ve daha kısa sürede ihtiyaç olan sıcak suyu elde etmek amacı ile tasarlanmıştır.Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok kullanılan ve tavsiye edilen boyler çeşitlerinden biridir.

 

D-) Cidarlı Boylerler(Klasik Tip Boylerler): Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılmış olan boyler çeşitidir ama kapladıgı alanın fazla oluşu  ve sıcak su elde etme hızının yeni tip boylerlere göre yavaş kalması nedeniyle eski yaygınlığını yitirmiştir. Ayrıca bu tip boylerlerin yüzeyi sıcak daldırma kaplı ve boyalı oldugundan dolayıda hijyenik açıdan da çok uygun değildir.

E-) Kombi Boylerler:   Güneş enerjisinden faydalanarak hijyenik sıcak su teminini sağlarlar. Ana gövde bir nevi ısı kaynağı olarak özellikle katı yakıtlı kazanlar yada güneş enerjisi sistemleri gibi duruş kalkışın fazla olduğu yerlerde ek enerji deposu olarak görev yapmaktadır. Yerden ısıtma sistemleri gibi düşük sıcaklıkla çalışan sistemler için ideal bir çözümdür. Kombi boyler içinde bulunan küçük tank ile sıcak su üretme ve depolama sayesinde hijyenik su elde etmek mümkündür.

 

F-) Gömlekli Boylerler: Genellikle binalarda sıcak su ihtiyacını karşılamasında kullanılır.Boylerin ısıtıcı akışkanı buhar yada kalorifer kazanı olabilir.Genellikle kalorifer kazanları kullanılır.

BOYLER İLE SICAK KULLANIM SUYUNUN HAZIRLANMASI

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya , ihtiyaç olundugunda kullanmaya yarayan...

Devamı

SU ŞARTLANDIRMA SİSTEMLERİ

Su şartlandırma kaynaktan alınan suyun hazırlanarak, enerji üretiminde, ısıtma soğutma siste...

Devamı

SU DEPOLAMA VE POMPALAMA SİSTEMLERİ

Kullanım suyunun depolanması ve ihtiyaç anında kullanılabilmesi için yapılan sistem...

Devamı

ATIK SU SİSTEMLERİ

Evsel  ve endüstriyel atık su arıtma tesisleri olarak ikiye ayrılırlar.

 ...

Devamı

HAVUZ VE SAUNA SİSTEMLERİ

Havuzların kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır.  Milatta...

Devamı