Sanayi Mh. Kozalı Sk. Çarşı Yapı Sitesi E Blok No:6 İzmit
TR | EN

KONVANSİYONEL YAĞMUR SUYU TESİSATI

YAĞMUR SUYU TESİSATI

Yağmur suyu tesisatı, mekanik tesisatın en az önem verilen konularından olmasına rağmen, projelendirilen yapının tipine bağlı olmakla beraber, her zaman dikkatlice göz önünde bulundurulması gereken bir konudur.  Yüksek ama kat alanı fazla olmayan binalarda, çatı ve teraslarda oluşacak yağmur suyu gider miktarından çok taşınması gereken kot farkından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabiliyorken, tek katlı ama yayvan (fabrika, depo, açık alan, vs. gibi) yapı tiplerinde ise en az kanalizasyon sistemi kadar önem kazanmaktadır.

Son zamanlarda çevreci yaklaşımlar doğrultusunda yağmur suyunun toplanıp, gerekli arıtma işlemlerine tabii tutularak geri kazanılması da bir başka uygulama alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca yağmur suyu tesisatı, yağış miktarının çok olduğu dönemde kanalizasyon hattını taşırabileceğinden bu hatta bağlanmamalıdır. Bunun yerine direk yağmur suyunu toplamak için yapılmış hatlara ve ya bir hidrofor yardımı ile tekrar kullanıma sunulmak üzere bir tanka bağlanılmalıdır. Böylece su tasarrufu sağlanmış olur.

KONVANSİYONEL YAĞMUR SUYU TESİSATI }}

KONVANSİYONEL YAĞMUR SUYU TESİSATI

Yağmur suyu tesisatı, mekanik tesisatın en az önem verilen konularından olmasına rağmen, pro...

Devamı
SİFONİK SİSTEM YAĞMUR SUYU TESİSATI }}

SİFONİK SİSTEM YAĞMUR SUYU TESİSATI

Sifonik Sistem, akışkanın enerji denkliği prensibinden yararlanarak, suyun tahliye edilmesini sağ...

Devamı