Anasayfa Kurumsal Faaliyet Alanlarımız Uygulama Alanlarımız Bayiliklerimiz Sertifikalarımız Referanslarımız İletişim Bilgilerimiz
 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
11 22 33 44 55 66
html slider by WOWSlider.com v5.3
     

YAĞMUR SUYU TESİSATI

 

1-)KONVANSİYONEL YAĞMUR SUYU TESİSATI

Yağmur suyu tesisatı, mekanik tesisatın en az önem verilen konularından olmasına rağmen, projelendirilen yapının tipine bağlı olmakla beraber, her zaman dikkatlice göz önünde bulundurulması gereken bir konudur.  Yüksek ama kat alanı fazla olmayan binalarda, çatı ve teraslarda oluşacak yağmur suyu gider miktarından çok taşınması gereken kot farkından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabiliyorken, tek katlı ama yayvan (fabrika, depo, açık alan, vs. gibi) yapı tiplerinde ise en az kanalizasyon sistemi kadar önem kazanmaktadır.

Son zamanlarda çevreci yaklaşımlar doğrultusunda yağmur suyunun toplanıp, gerekli arıtma işlemlerine tabii tutularak geri kazanılması da bir başka uygulama alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca yağmur suyu tesisatı, yağış miktarının çok olduğu dönemde kanalizasyon hattını taşırabileceğinden bu hatta bağlanmamalıdır. Bunun yerine direk yağmur suyunu toplamak için yapılmış hatlara ve ya bir hidrofor yardımı ile tekrar kullanıma sunulmak üzere bir tanka bağlanılmalıdır. Böylece su tasarrufu sağlanmış olur.

2-) SİFONİK SİSTEM YAĞMUR SUYU TESİSATI

 

Sifonik Sistem, akışkanın enerji denkliği prensibinden yararlanarak, suyun tahliye edilmesini sağlayan bir drenaj sistemidir. Sistem, Bernoulli İlkesinin temel prensiplerine göre tasarlanır. Sistem, oluktan veya çatıdan tahliye sırasında herhangi bir eğime gerek duymaz. Tahliye işlemi yapılırken herhangi bir pompa kullanılmamaktadır ve hattın kendiliğinden vakum yapabilmesi için boruların tamamen dolması ve doğru tasarlanması yeterlidir.

Tamamen su ile dolu olan ve içinde hava barındırmayan borulardaki su, yatay hattan dikey hatta geçerken beraberinde vakum etkisi yaratır. Vakumu oluşturan temel etmen, çatıdaki ile suyun indirildiği kot arasındaki atmosfer basıncı farkıdır. Bu vakum sayesinde suyun hızı ve debisi artar. Boruların tamamen doldurulması ile boru çapları konvansiyonel sisteme göre yarı yarıya azalır. Yatay hatta çok uzun mesafelere eğim olmadan borulama yapılabilir. İniş sayıları konvansiyonele göre çok daha azdır. Yüksek debi sayesinde sistemin kendi kendine temizleme özelliği vardır. Kullanılan boruların temperlenmiş olması, genleşme ya da uzama yüzünden boruların deforme olmasını engeller. Süzgecin girdap kırıcı yapısı sayesinde suyun sisteme dönerek girmesini engelleyerek sistemin hava almamasını ve çok katlı yapısı ile sistemin sürekli aktif çalışmasını sağlar. Contalı birleşim kullanılmadığı için sistem içine hava girişi önlenir ve zamanla conta bozulmalarından kaynaklanacak sızdırmazlık sorunları çözülmüş olur.

 

 

Bernoulli prensibine göre ; aralarında h yüksekliğinden doğan bir atmosfer basıncı farkı oluşmuş iki nokta arasında, suyun, su dolu hortumda kovadan aşağı akmasını sağlayan kendiliğinden bir vakum meydana gelmektedir. Bu vakum sayesinde kovada  yüksekte bulunan su hiçbir eğim gerektirmeksizin tamamen boşaltılabilmektedir. Sifonik sistemin temel çalışma prensibi de budur.

 

 

 

 

İLETİŞİM

Sanayi Mh. Kumru Sk. Çarşı Yapı Sitesi E Blok No:6 İzmit / KOCAELİ

Ofis / İdari
T. : 0.262.323 4524 / 25
F. : 0.262.331 8012

bilgi@korfezeta.com.tr

  Copyright © 2014 Körfez Eta Mühendislik