Sanayi Mh. Kozalı Sk. Çarşı Yapı Sitesi E Blok No:6 İzmit
TR | EN

SIĞINAK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

ÖZEL UYGULAMALAR

Sığınaklar sivil halkın acil durumlarda korunması için yapılan ve kendi içinde kapalı, hava sızdırmaz ve kilitlenebilir inşaat birimleridir.

Sığınak çeşitleri arasında farklar olsada tüm sığınaklarda, sığınaktan yararlanan insanların sığınakta kaldıkları süre boyunca ortam havasının asgari yaşam koşullarına uygun olması sağlanmalıdır.

 

Sığınaklarda biri normal biri de koruyucu olmak üzere iki havalandırma sisteminin olması gerekmektedir. Dışarıdaki hava solunabilir olduğu durumlarda normal havalandırma sayesinde dışarıdan temiz hava alınıp  bir G4 kalite filtreden geçtikten sonra ortama verilmelidir.

 

Dışarıdaki havanın radyasyon, biyolojik ve ya kimyasal toz ve parçalarla kirli olması halinde emilen bu hava uygun filtrelerden geçirildikten sonra ortama verilmelidir. Ayrıca yüksek yangın tehlikesi olan yerlerde hava önce kum filtrelerden geçtikten sonra aktif karbon filtreden geçirilerek ortama verilmesi gerekmektedir.

Sığınaktaki havalandırma sistemlerinin enerjisi bir jenaratör tarafından sağlanmalı ve bu jenaratör için ayrı bir oda tasarlanıp jenaratörün egzosu doğrudan dışarı atılmalıdır.

SIĞINAK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ }}

SIĞINAK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ

Sığınaklar sivil halkın acil durumlarda korunması için yapılan ve kendi içinde kapa...

Devamı
HİJYENİK KLİMA UYGULAMALARI }}

HİJYENİK KLİMA UYGULAMALARI

 “Merkezi Hijyenik K...

Devamı
HAVA ŞARTLANDIRMA UYGULAMALARI }}

HAVA ŞARTLANDIRMA UYGULAMALARI

Hava şartlandırma uygulamaları; havayı kuru, temiz ve bazı durumlarda yağdan arındırılmıs hale ge...

Devamı